Jak już wspominałam na fb, nie miałam już w planach żadnych przetworów, zwłaszcza, że spiżarnia pełna.
Wystarczy na tę zimę (i prawdopodobnie na następną też......).
Jednak kilka dni temu zakupiłam 1/2 kg żurawiny i na półkach w piwnicy zrobiło się jeszcze ciaśniej ;)
SOK Z ŻURAWINY
- ok. 1/2 kg owoców żurawiny
- woda
- cukier
Żurawinę dobrze myjemy, wsypujemy do garnka. Zalewamy owoce tak, aby były przykryte (można dolać więcej, bo woda w trakcie gotowania może trochę odparować). Woda musi się zagotować, wtedy zmniejszamy ogień i gotujemy tak, żeby delikatnie 'pyrkało'. Wystarczy 1/2 godziny i możemy przelać gorący sok do słoiczków/butelek. Od razu zakręcamy i pasteryzujemy ok. 6 min. Z 1/2 żurawiny wychodzi ok. 6 małych słoiczków. Polecam jako dodatek do zimowej herbaty!
A co z owocami, które zostały?
Przesypujemy je do garnka z nieprzywierającym dnem, dodajemy 1/4 do 1/2 szklanki cukru i smażymy ok. 20-30 min, aby owoce zmiękły. Gorące przekładamy do słoiczków - u mnie aż 2 :-) i krótko pasteryzujemy.
Żurawina w takiej postaci przyda się do mięs, deserów, np. naleśników ze słodkim białym serem lub serkiem mascarpone.
Sok i konfitura mają piękny kolor i niebanalny smak. Zachęcam do spróbowania. Mi tak posmakowały, że jeśli jeszcze spotkam żurawinę na sklepowej półce - z pewnością zakupię.
Można przygotować również kompot z dodatkiem żurawiny: do lekko osłodzonej wody wrzucamy garść owoców żurawiny, 2-3 jabłka, ew. kilka truskawek i zagotowujemy.
Kilka ciekawostek ...
ŻURAWINA W KUCHNI to pyszny i cenny dodatek do: deserów, wypieków, sosów, mięs, sałatek, soków, nalewek, napojów alkoholowych, konfitur, nadzień, farszów, koktajli, sorbetów [...]
Spożywanie żurawiny pod różnymi postaciami wyjdzie nam na zdrowie. A to ze względu na jej ogromne walory - nie tylko smakowe. Ekstrakty i wyciągi z żurawiny wchodzą w skład wielu leków i suplementów diety. Ich producenci wykorzystują następujące właściwości tych owoców:
- zwiększanie odporności organizmu,
- korzystny wpływ na drogi moczowe - zwłaszcza nerki,
- ochrona przed zawałami i chorobami serca,
- zapobieganie powstawaniu wrzodów żołądka,
- blokowanie nadmiernego osadzania się kamienia nazębnego,
- przeciwdziałanie przeziębieniom,
- zmniejszanie obrzęków,
- poprawa kondycji skóry - nadawanie elastyczności, opóźnianie efektów starzenia,
- żurawina dzięki zawartości kwasu salicylowego pomaga obniżyć gorączkę.
W aptekach możemy zakupić żurawinę w kapsułkach, tabletkach, tabletkach musujących, pastylkach do ssania, syropie, proszku, jej owoc wchodzi w skład różnych ziołowych produktów leczniczych w płynie. Jest ona również jednym ze składników kosmetyków (kremy do twarzy, mydła do ciała, pomadki ochronne, olejki wyszczuplające, peelingi, kremy do rąk itd.).
W sklepach dostaniemy: żurawinę suszoną, dżemy, konfitury, soki, syropy, herbaty, a także kisiele, gumy do żucia czy cukierki o smaku tych dobroczynych jagód. Warto zwrócić uwagę, aby herbaty żurawinowe zawierały owoce/susz owocowy, a nie tylko aromat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz